Bakterie borrelii i drożdżaki candida – co je łączy?

Zdrowo funkcjonujące jelita są wypełnione dobrymi bakteriami i drożdżakami, które żyją w równowadze. Jednakże candida i bakterie konkurują ze sobą o terytorium jelitowe. Liczba dobrych bakterii spada z powodu stosowania antybiotyków, stresu, chorób przewlekłych lub innych czynników. W taki przypadku drożdżaki mogą zbytnio się rozrosnąć. Zbyt duża populacja grzybów rodzaju candida w jelitach prowadzi do większego odczuwania objawów boreliozy.

DLACZEGO?

PO PIERWSZE


Przerost drożdżaków w jelitach prowadzi do zwiększenia stanów zapalnych w organizmie. Oznacza to, że zbyt wiele grzybów candida w jelitach człowieka może sprawić, że stan osoby chorej na boreliozę będzie gorszy. Krętki borrelii produkują toksyny, tak samo candida je wytwarza, więc finalnie organizm jest podwójnie zanieczyszczony.  

PO DRUGIE

Alergie i nadwrażliwość pokarmowe mogą być również wynikiem przerostu drożdżaków. Zbyt wiele grzybów w jelitach jest jedną z głównych przyczyn zespołu nieszczelnego jelita prowadzącego do alergii pokarmowych. Im więcej problemów zdrowotnych tym trudniej utrzymać organizm w równowadze.

PO TRZECIE

Nadmiar toksyn i alergie z powodu występowania drożdżaków candida może prowadzić do osłabienia odporności. Jeśli układ immunologiczny jest słaby nie ma odpowiednich zasobów do poradzenia sobie z chorobą taką jak borelioza.

Jak zdiagnozować przerost drożdżaków w jelitach w leczeniu boreliozy?

Na początku terapii

Nie ma pewnego diagnostycznie badania krwi ani testu z kału na przerost drożdżaków. Można robić badania w kierunku przeciwciał we krwi przeciwko drożdżakom jelitowym. Przeciwciała te występują powszechnie, więc pojawią się w wynikach nawet gdy są one w równowadze. Normalne jest również, że drożdżaki wyhoduje się z użyciem kału. W tym przypadku także wyhodowane grzyby nie wykażą, czy drożdżaki są w nadmiarze. Najlepszym sposobem jest obserwowaniem swojego organizmu i  reagowanie na nasilenie objawów. Można także skorzystać z diagnostyki za pomocą BICOM lub innym urządzeniem biorezonansowym.

W celu zminimalizowania reakcji Herxheimera (pogorszenia samopoczucia w trakcie kuracji z powodu nagromadzenia toksyn w organizmie) przed i podczas terapii boreliozy należy zdecydowanie zmniejszać populację grzybów candida. Warto to zrobić, ponieważ usuwając drożdżaki eliminujesz jedno ze źródeł nadmiaru cytokin zapalnych.

W trakcie terapii

Jeśli podczas terapii była zdecydowana poprawa, a później nagłe pogorszenie samopoczucia (reakcja Herxheimera), to można podejrzewać, że ​​przyczyną jest nagromadzenie drożdżaków w organizmie. Nadmiar toksyn wyzwalanych przez grzyby candida daje większość tych samych objawów, które występują w boreliozie. Oznacza to, że drożdżaki mogą imitować chorobę z Lyme.

Objawy drożdżaków podczas kuracji boreliozy:

 • obłożony na biało lub żółto język,
 • białe plamy w jamie ustnej,
 • zwiększona mgła mózgowa,
 • pogorszenie samopoczucia po spożyciu cukru,
 • trudności w połykaniu
 • zwiększona gazy jelitowa lub wzdęcia,
 • swędzenie odbytu,
 • swędzenie lub upławy z pochwy,
 • nasilone wysypki skórne lub trądzik.

Jeśli masz część lub wszystkie objawy wskazane powyżej, istnieje duże prawdopodobieństwo przerostu grzybów jelitowych typu candida w Twoim organizmie.

Aby zapobiec przerostowi drożdżaków candida w jelitach i utrzymać równowagę dobrych bakterii jelitowych, pomocna może okazać się probiotykoterapia oraz odpowiednio dobrana dieta z niską podażą cukrów i węglowodanów. Z pomocą w zakresie żywienia przychodzi nasz Przewodnik Zdrowego Odżywiania – “Zdrowie od kuchni” – teoria i praktyka. Natomiast boreliozę możesz ogarnąć z pomocą naszego programu “Jak ogarnąć boreliozę”

Nie wiesz co robić? Zapoznaj się z naszymi Programami edukacyjno-praktycznymi:

Program “Zdrowie od kuchni” to:

14 obszernych artykułów, dzięki którym dowiesz się jakie modyfikacje wprowadzić w kuchni, żeby odżywiać się zdrowiej.

7 lunch boxów z listą zakupów

7 obiadokolacji z listą zakupów

7 pożywnych śniadań GRATIS – odbierz zapisując się do Newslettera

oraz 3 E-booki:

 • E-book – “Proste kroki do nawodnienie organizmu”
 • E-book – “7 przepisów na zdrowe słodkości do pracy”
 • E-book – “7 przepisów na zdrowe koktajle i soki”

Program “STOP BORELIOZA!” zawiera:

5 e-booków, które przybliżą Ci temat choroby jaką jest borelioza

przedstawienie 21 skutecznych, alternatywnych terapii boreliozy

omówienie sposobu odżywiania wspomagającego leczenie chorób odkleszczowych

gotowy jadłospis na 5 dni