Dlaczego testy z krwi wychodzą negatywnie pomimo objawów boreliozy?

Ukąszenie przez kleszcza jest bezbolesne, co daje mu czas na żerowanie. Jest to zła wiadomość dla żywiciela, ponieważ im dłużej ten podstępny pajęczak przebywa w ciele, tym większe są szanse na przekazanie różnych chorobotwórczych mikroorganizmów. Według ogólnych informacji, zakażenie bakterią borrelii następuje gdy pojawi się tzw. rumień wędrujący. A co w przypadku, gdy rumienia nie było, ale masz objawy grypopodobne, wędrujące bóle po całym ciele, bolą Cię kolana, jesteś osłabiona/y, boli Cię głowa? Test w kierunku boreliozy wychodzi negatywnie? O co chodzi? Przecież test powinien potwierdzić to co gołym okiem widać!

Bakterie borrelii to nie jedyne patogenne drobnoustroje przenoszone przez kleszcze. Podczas ukąszenia można dostać pakiet innych bakterii czy pierwotniaków. Są to tzw. koinfekcje boreliozy np. mycoplasma, bartonella, babeszja. Część objawów boreliozowych jest wspólna dla zakażeń różnymi mikroorganizmami.

 

Co z negatywnymi testami

w kierunku boreliozy?

Bakterie borrelii zbudowane są z elementów typowych dla tego rodzaju, czyli swoistych oraz elementów występujących w innych bakteriach, a nierzadko nawet wirusach (nieswoistych). Borrelia w organizmie człowieka może występować w postaci bakterii, w formie podobnej do wirusa (bez typowej bakteryjnej otoczki białkowej) lub chowa się w cysty. W tym przypadku, przed badaniem, warto wykonać tzw. prowokację, czyli rozbijanie cyst. Organizm nie wytworzy przeciwciał jeśli jest ona obecna w postaci wirusa lub cysty. Borrelia upodobała sobie większość organów człowieka i umie się umiejętnie maskować osiadając np. w stawach, sercu, mózgu, oku itp. Jeśli jest ukryta w innych narządach, może być nieobecna we krwi, więc testy wyjdą negatywnie. Test Elisa, który jest badaniem przesiewowym i powszechnie stosowanym w przypadku podejrzenia boreliozy, jest wiarygodny w około 30%. Podczas badania szuka się całej bakterii, więc wychodzi pozytywnie jedynie w przypadku, gdy borrelia jest w formie bakterii i posiada otoczkę białkową. Elisą sprawdza się przeciwciała ogólne IgM i IgG, a nie dzieli się bakterii na sekwencje (prążki), jak w przypadku testu Western Blot. IgM oznacza wczesną boreliozę, a IgG późną, przewlekłą formę choroby. Test Elisa tylko w niewielkim procencie jest w stanie wykryć neuroboreliozę, ponieważ wykrywa jedynie wolne przeciwciała. Należy zaznaczyć, że wynik ujemny Elisy nie oznacza, że organizm jest wolny od boreliozy.

Testem bardziej dokładnym, ponieważ jego skuteczność to około 50-70%, jest Western Blot. Charakteryzuje się paskami w wyniku. Ten test także nie wykryje boreliozy w formie wirusa lub cysty. Wykrywa jedynie wolne przeciwciała, czyli także jest nieskuteczny przy neuroboreliozie. Western Blot to poszukiwanie przeciwciał, z tą różnicą, że szukane są przeciwciała typowo boreliozowe i badane są fragmenty bakterii. Stąd paski o różnych nazwach. Charakterystyczne dla boreliozy prążki to: p18, p21, p22, p23,p24, p34, p37, p39, p83, p93. Prążek p41 świadczy o zakażeniu bakteryjnym, niekoniecznie boreliozą ( może to być Helicobacter Pylori). Jeśli jedynie ten prążek się wybarwi, podczas badania, wówczas otrzymany wynik będzie negatywny, co nie wykluczy zakażenia bakterią borrelii :(. Nie ma jednego rodzaju testu Western Blot i interpretacja też może być różna. Dlatego w jednym laboratorium wynik będzie pozytywny, a w innym negatywny.

Obydwa testy mogą wyjść fałszywie ujemne w przypadku choroby autoimmunologicznejPrzed upływem 6 tygodni od kontaktu z kleszczem także można spodziewać się wyniku ujemnego, ponieważ organizm nie zdążył wytworzyć przeciwciał. Osoby przyjmujące sterydy również mogą spodziewać się negatywnego wyniku badania z krwi w kierunku boreliozy. Bakterie borrelii są bardzo sprytne w oszukiwaniu systemu immunologicznego człowieka.

Pamiętaj, że według wytycznych lekarskich samo wystąpienie rumienia wędrującego jest równoznacznie z zakażeniem chorobą odkleszczową i pozytywne wyniki testów nie są niezbędne do wdrożenia leczenia. Można też poszerzyć diagnostykę o bardziej czułe testy z krwi np. EliSpot2 lub z zakresu diagnostyki naturopatycznej czyli przy pomocy biorezonansu i dodatkowo skorzystać z terapii w zakresie chorób odkleszczowych.

Jeśli występują u Ciebie objawy boreliozy, pomimo braku dowodu w formie testu z krwi, warto podjąć terapię alternatywną np. ziołami i sprawdzić, czy przyniesie poprawę samopoczucia. Nieodzowna w terapii boreliozy jest dieta przeciwzapalna i poprawiająca funkcje oczyszczające organizm.

Propozycje zawarte w autorskim programie edukacyjnym “Jak ogarnąć boreliozę” będą bardzo pomocne podczas leczenia osób chorujących na choroby odkleszczowe.

Dołącz do programu “STOP BORELIOZA”, który zawiera:

5 e-booków, które przybliżą Ci temat choroby jaką jest borelioza

przedstawienie 21 skutecznych, alternatywnych terapii boreliozy

omówienie sposobu odżywiania wspomagającego leczenie chorób odkleszczowych

gotowy jadłospis na 5 dni